Główne Menu

Aktywny wypoczynek

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Szlaki kajakowe

Rzeka Barycz doskonale nadaje się do spływów dla mało wprawionych kajakarzy. Niewielki  średni spadek 0,035 %, należący do najmniejszych w Polsce, dodatkowe spiętrzenia w wielu miejscach jazami, powodują że wody Baryczy toczą się wyjątkowo leniwie. Największą trudność, jaką może napotkać kajakarz, to zwalone pnie drzew na odcinkach leśnych bądź zbyt niski poziom wody, który może zdarzyć się na Baryczy poniżej Sułowa, bądź na dopływach, w okresie suchego lata. Warto pamiętać, że nawet w okresie największej suszy, pewny i duży poziom wody jest we wrześniu, gdy woda jest opuszczana ze stawów. Uciążliwe może być też przenoszenie kajaków przez jazy, z drugiej strony powodują one, że 2 – 4 km powyżej nich jest zagwarantowany stały poziom wody nawet podczas najsuchszego lata. Bliskość Wrocławia powoduje, że Barycz dobrze nadaje się na krótkie, jedno- bądź dwudniowe spływy weekedowe dla jego mieszkańców. Na trasie kajakarza czeka rozmaitość leśno – łąkowych krajobrazów, nierzadko bliskie spotkania z ptakami zalatującymi z pobliskich stawów, ciekawe budowle hydrotechniczne. W wielu miejscach rzeka bezpośrednio przylega do rezerwatu „Stawy Milickie”, w innych miejscach bezpośrednio nad rzeką leżą ciekawe zabytki kultury: grodziska, pałace i parki.
Przepływ wód Baryczy, który średnio w ciągu roku wynosi 27,5 m3/sek., wykazywać może dużą zmienność w zakresie 2,9 – 2,95 m3/sek. Zwykle największy poziom wód jest na wiosnę oraz na jesień (wrzesień – październik) podczas opuszczania wody ze stawów rybnych. W tym okresie panują przeważnie najlepsze warunki do spływu kajakiem.
Oznakowany szlak kajakowy rozpoczyna się w Odolanowie a kończy w Żmigrodzie (spływ można także kontynuować dalej). Ustawione na szlaku tablice informują o miejscach niebezpiecznych (jazy, podwodne kołki itd.), o dogodnych miejscach wodowania i przybicia do brzegu, o nazwach dopływów. Na szlaku urządzono także przystanie umożliwiające bezpieczne wyjście z wody i wyciągniecie kajaków. Dogodne miejsce wodowania znajduje się przy kładce dla pieszych, na przeciwko stacji kolejowej. Rzeka na odcinku do Wróblińca, uregulowana i płynąca przez tereny bezleśne, przecina jednak niezwykle cenny pod względem ornitologicznych obszar Łąk Odolanowskich. Nadal częściowo podtapiane łąki są miejscem lęgów rzadkich gatunków ptaków siewkowych. W okresie wędrówek wiosną, na łąkach odolanowskich zatrzymują się „na popas” duże stada gęsi zbożowych, natomiast jesienią można obserwować tu różne gatunki ptaków drapieżnych. W wielu miejscach występują tu również ciekawe zbiorowiska turzycowe i trawiaste oraz naturalna roślinność wodna bagienna towarzysząca płynącym wodom.

Informacje praktyczne:

Więcej informacji:
www.kajaki - barycz.pl

Wypożyczalnie kajaków

Hanna Jankowska
Piotrkosice 60
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 0697 437 397, 071 38 45 894

Mirosław Krzyżoszczak
ul. Krotoszyńska 21
56-300 Milicz
www.reges.pl/milicz.htm
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 0606 586 733, 0608 120 774